Wydarzenia Rys historyczny Archiwum od września 2008

SZKOLNY TYDZIEŃ KULTURY

"Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi”.

Od 15 – 19 marca w naszej szkole odbył się „Szkolny Tydzień Kultury”. Głównym celem projektu jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, podkreślenie szacunku dla języka polskiego, uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka, rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów.

Przez tydzień szkoła żyła trochę inaczej niż przez pozostały czas roku szkolnego. Odbywały się spotkania z zaproszonymi gośćmi, uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach. Przez cały tydzień organizowane były zajęcia podporządkowane w sumie przypomnieniu, ale także nauce zasad dobrego zachowania i współżycia w grupie społecznej, jaką jest szkoła.

Pierwszy dzień imprezy upłynął pod hasłem: "Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie”. Następne dni to kolejne hasła: "Mój język świadczy o mnie”, "Sprawność i odpowiedzialność”, ,,Mundurek i garniturek, czyli kulturalny strój na co dzień i od święta” oraz "Kultura w miejscach publicznych”. Na korytarzach zostały zaprezentowane plakaty ze zwrotami grzecznościowymi, oprócz języka polskiego, także w językach angielskim i niemieckim. Drzwi klas zostały udekorowane "złotymi myślami” o kulturze osobistej, oraz został utworzony Kodeks Kulturalnego Ucznia. Odbyły się tematyczne lekcje języka polskiego "W trosce o kulturę słowa”, połączone z corridą, czyli walką z bykami... językowymi. Uczniowie spotkali się z policjantem na lekcji grzeczności. Odbył się turniej zapaśniczy kl. I – III, gdzie kibice sportowi uczyli się kibicować kulturalnie, w duchu ,,fair play”. Podsumowana została akcja sprawdzania mundurków szkolnych. Uczniowie zaprezentowali stroje na co dzień i od święta. Klasy młodsze obejrzały spektakl pt. "Czarodziejskie słowo”, oraz "Nagroda za dobre słowo” przygotowane przez uczniów kl. II b i VI a. Akcję zakończyło podsumowanie konkursów; na najbardziej kulturalnego ucznia i uczennicę z każdej klasy, konkurs na rymowankę na temat grzeczności oraz konkurs ortograficzny ,,Corrida, czyli walka z bykami”. Zwyciężcy otrzymali nagrody i dyplomy. W ostatnim dniu akcji cała szkoła wybrała się do kina na film pt. „Mikołajek”.

W szkolnej akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie i wychowawcy klas. Koordynatorem była pedagog szkoły, Mariola Radajewska-Tomal: - Wobec narastającej wulgaryzacji języka, ograniczenia życia kulturalnego do kontaktu z internetem oraz wzmożonej agresji rówieśniczej, był to tydzień zasad wzajemnego współżycia, szacunku dla kultury, języka ojczystego i poszanowania drugiego człowieka.

lutego
Organy szkoły