Free Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wydarzenia Rys historyczny Archiwum od września 2008

SZKOLNY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

„PRZEMOC JEST STRASZNA. PRZEMOC TO CHOROBA. OKRUTNE CZYNY, CZASEM NAWET SŁOWA. OGARNIE WSZYSTKICH WINNYCH I BEZ WINY. NIE SZUKAJMY ZEMSTY, SZUKAJMY PRZYCZYNY”

Przemoc jest poważnym problemem w szkołach. Agresywne zachowanie uczniów można obserwować nawet wśród najmłodszych. Nasza szkoła bardzo poważnie traktuje ten problem. Uczestniczy w trzeciej edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, którą zainicjowało i prowadzi od wiosny 2006 roku 16 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse.

Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

W ramach realizacji Programu z inicjatywy pedagoga szkolnego M. Radajewskiej – Tomal, grupa nauczycieli- J. Jaworska, A. Bander - Piwowarczyk, I. Sienkiewicz, A. Żmijowska, P. Pulka - przygotowała dnia 15 listopada 2008 r. po raz drugi Szkolny Dzień przeciw Przemocy. Każdy nauczyciel otrzymał scenariusz lekcji wychowawczej o tematyce przeciwdziałania agresji i przemocy do przeprowadzenia w swojej klasie. Każda klasa starsza miała również za zadanie wykonać transparent i logo pod hasłem ,, Stop przemocy”, a klasy młodsze przygotowywały hasła i okrzyki przeciw przemocy. Wszyscy uczniowie otrzymali emblematy w kształcie koniczyny

Po dwóch godzinach zajęć lekcyjnych wszyscy nauczyciele i uczniowie spotkali się na apelu w sali gimnastycznej. Tam pedagog M. Radajewska- Tomal przedstawiła zebranym program dnia i jego cele.

Następnie J. Jaworska i A. Żmijowska przedstawiły wyniki przeprowadzonych wcześniej pod hasłem „Stop przemocy” konkursów: plastycznego i literackiego. Pani dyrektor Beata Miniach wręczyła dyplomy dla Miss i Mistera grzeczności z każdej klas I – III. Po apelu klasy starsze wzięły udział w happeningu ,gdzie zostały wygłaszane hasła przeciw przemocy. Klasy młodsze obejrzały spektakl profilaktyczny pt. „O niegrzecznym kruku”, który miał pokazać dzieciom jak z niegrzecznego dziecka można stać się dobrym , pomagać innym i mieć przyjaciół.

Później uczniowie całej szkoły spotkali się na boisku szkolnym, gdzie na dany znak w niebo poleciały dziesiątki balonów. W ten sposób uczniowie i nauczyciele zaprotestowali przeciw przemocy i agresji w szkołach.

W dalszej kolejności uczniowie uczestniczyli w zajęciach wychowawczych gdzie wychowawcy poszczególnych klas w oparciu o ogólny scenariusz przygotowany przez pedagoga szkolnego, przedyskutowali w klasach: formy jakie przyjmuje przemoc w szkole, miejsca ,na których najczęściej dochodzi do przemocy, zasady bezpiecznego informowania i reagowania na przypadki przemocy. Kolejna godzina przeznaczona była na zajęcia integracyjne w klasach równoległych.

Ostatnim punktem programu było Spotkanie z Pasją klas starszych z zaproszonymi gośćmi: R. Popławskim- lekkoatletą i J. Górskim – zapaśnikiem. Sportowcy opowiadali o przebiegu

swojej kariery i zachęcali do uprawiania sportu jako alternatywy dla nudy, oderwania od komputera jak również dla zdrowia.

Całości towarzyszyła akcja plakatowa na korytarzach szkolnych, której hasła i emotikonki propagowały: przyjaźń, życzliwość i wzajemną akceptację oraz wystawa prac plastycznych konkursu „Stop przemocy”. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zgodnie podkreślają, że taki dzień jest w szkole bardzo potrzebny i na pewno zapisze się na stałe w kalendarzu naszej szkoły. Nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok pamiętajmy, że;

KAŻDY Z NAS JEST INNY. KAŻDY MA PRAWO DO MILOŚCI. WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI I POTRZEBNI. PAMIĘTAJMY O TYM, ABY USZANOWAĆ INNYCH. STARAJMY SIĘ ŻYĆ TAK, ABY INNYM BYŁO Z NAMI DOBRZE.

 


 

 
Kalendarz
2018
kwietnia
PoWtŚrCzPiSoNi
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Organy szkoły