Free Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Wydarzenia Rys historyczny Archiwum od września 2008

SZKOLNY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

„PRZEMOC JEST STRASZNA. PRZEMOC TO CHOROBA. OKRUTNE CZYNY, CZASEM NAWET SŁOWA. OGARNIE WSZYSTKICH WINNYCH I BEZ WINY. NIE SZUKAJMY ZEMSTY, SZUKAJMY PRZYCZYNY”

Przemoc jest poważnym problemem w szkołach. Agresywne zachowanie uczniów można obserwować nawet wśród najmłodszych. Nasza szkoła bardzo poważnie traktuje ten problem. Uczestniczy w trzeciej edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, którą zainicjowało i prowadzi od wiosny 2006 roku 16 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse.

Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

W ramach realizacji Programu z inicjatywy pedagoga szkolnego M. Radajewskiej – Tomal, grupa nauczycieli- J. Jaworska, A. Bander - Piwowarczyk, I. Sienkiewicz, A. Żmijowska, P. Pulka - przygotowała dnia 15 listopada 2008 r. po raz drugi Szkolny Dzień przeciw Przemocy. Każdy nauczyciel otrzymał scenariusz lekcji wychowawczej o tematyce przeciwdziałania agresji i przemocy do przeprowadzenia w swojej klasie. Każda klasa starsza miała również za zadanie wykonać transparent i logo pod hasłem ,, Stop przemocy”, a klasy młodsze przygotowywały hasła i okrzyki przeciw przemocy. Wszyscy uczniowie otrzymali emblematy w kształcie koniczyny

Po dwóch godzinach zajęć lekcyjnych wszyscy nauczyciele i uczniowie spotkali się na apelu w sali gimnastycznej. Tam pedagog M. Radajewska- Tomal przedstawiła zebranym program dnia i jego cele.

Następnie J. Jaworska i A. Żmijowska przedstawiły wyniki przeprowadzonych wcześniej pod hasłem „Stop przemocy” konkursów: plastycznego i literackiego. Pani dyrektor Beata Miniach wręczyła dyplomy dla Miss i Mistera grzeczności z każdej klas I – III. Po apelu klasy starsze wzięły udział w happeningu ,gdzie zostały wygłaszane hasła przeciw przemocy. Klasy młodsze obejrzały spektakl profilaktyczny pt. „O niegrzecznym kruku”, który miał pokazać dzieciom jak z niegrzecznego dziecka można stać się dobrym , pomagać innym i mieć przyjaciół.

Później uczniowie całej szkoły spotkali się na boisku szkolnym, gdzie na dany znak w niebo poleciały dziesiątki balonów. W ten sposób uczniowie i nauczyciele zaprotestowali przeciw przemocy i agresji w szkołach.

W dalszej kolejności uczniowie uczestniczyli w zajęciach wychowawczych gdzie wychowawcy poszczególnych klas w oparciu o ogólny scenariusz przygotowany przez pedagoga szkolnego, przedyskutowali w klasach: formy jakie przyjmuje przemoc w szkole, miejsca ,na których najczęściej dochodzi do przemocy, zasady bezpiecznego informowania i reagowania na przypadki przemocy. Kolejna godzina przeznaczona była na zajęcia integracyjne w klasach równoległych.

Ostatnim punktem programu było Spotkanie z Pasją klas starszych z zaproszonymi gośćmi: R. Popławskim- lekkoatletą i J. Górskim – zapaśnikiem. Sportowcy opowiadali o przebiegu

swojej kariery i zachęcali do uprawiania sportu jako alternatywy dla nudy, oderwania od komputera jak również dla zdrowia.

Całości towarzyszyła akcja plakatowa na korytarzach szkolnych, której hasła i emotikonki propagowały: przyjaźń, życzliwość i wzajemną akceptację oraz wystawa prac plastycznych konkursu „Stop przemocy”. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zgodnie podkreślają, że taki dzień jest w szkole bardzo potrzebny i na pewno zapisze się na stałe w kalendarzu naszej szkoły. Nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok pamiętajmy, że;

KAŻDY Z NAS JEST INNY. KAŻDY MA PRAWO DO MILOŚCI. WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI I POTRZEBNI. PAMIĘTAJMY O TYM, ABY USZANOWAĆ INNYCH. STARAJMY SIĘ ŻYĆ TAK, ABY INNYM BYŁO Z NAMI DOBRZE.

 


 

 
Kalendarz
2018
czerwca
PoWtŚrCzPiSoNi
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Organy szkoły